Tarım İhtisas Osb Göçü Önleyecek

20 Kasım 2018 10:27 Yazıhan Belediyesi 750

İlçemize kurulacak olan 3 bin 180 dönüm arazi üzerinde, 165 işletmeyi bünyesinde barındıracak,

Malatya’nın Yazıhan İlçesinde kurulacak olan 3 bin 180 dönüm arazi üzerinde, 165 işletmeyi bünyesinde barındıracak, 20 bin büyükbaş hayvan kapasiteli, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulumu onaylandı. Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, “Bu projeyle ilçemizden yapılan göçlerin de önüne geçmiş olacağız” dedi.

Kurulacak olan OSB hakkında gazetemize özel açıklama yapan Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, “Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’nin Malatya’yı ziyaretinde,  ilçemize verdiği iki müjdeden biri olan Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesiydi. Bu proje 4 yıl önce teşebbüsü gerçekleştirilen ve bürokratik işlemleri tamamlamış olup Mısırdere bölgesinde gerçekleştirilecek olan 3 bin 100 dekarın üzerinde bir alanda gerçekleştirilecek olan ve muhteviyatında 165 işletme, 20 bin büyükbaş besi hayvanı yetiştirme kapasitesiyle üreticilerin ve bölgemizin hizmetine sunulacak” dedi.

BİN KİŞİYE İŞ İMKÂNI OLACAK

Malatya’ya ve Yazıhan İlçesine ekonomik getirisinin fazla olacağını belirten ve projenin içeriğinden bahseden Başkan Öztürk, “Bu konseptin içerisinde yem fabrikası, biyogaz ve et entegre tesisi hem de diğer yan ürünlerin sergileneceği marketler olacak. Yine bakanımızın ifade ettiği gibi Bin’in üzerinde insanı istihdam edecek ve yan kollarıyla da belki 2 bin’e yakın insana iş olanağı sağlayacak. 20 bin büyükbaş hayvanın yem ihtiyacını karşılamak için 40 bin dekar alanın ekilmesi lazım. Bunun için de şuan aktif hale gelen ve 90 bin dekar alanı sulama kapasitesine sahip, Boztepe Barajı bunun için alt yapı oluşturmuş oldu” diye konuştu.

 “GÖÇÜ TERSİNE ÇEVİRECEĞİZ”

Yazıhan halkının Bakan Pakdemirli’yi karşılanmasından da anlaşılacağı gibi vatandaşın çok mutlu olduğunu dile getiren Öztürk, “Belediyemizin yüzde 10 ortağı olduğu bu projenin kısa zamanda faaliyete geçmesini temenni ediyoruz. Bu projeyle kırsal kesimden metropollere yapılan göçlerin de önüne geçmiş olacağız. Diğer bir proje olan topraksız sera ve Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi  Yazıhan’ın nüfusunu arttıracak ve köyden kente göçü tersine çevireceğiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Bakan Bekir Pakdemirli’ye bu projeyi bizlere kazandırdığı için teşekkürler ederiz. Önümüzdeki hafta toplantı yapılacak ve gereken ödenek sağladıktan sonra temel atma törenini gerçekleştireceğiz” dedi. 
 

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.