Vali Toprak, Hep Birlikte Var Olacağız, Hep Birlikte Güçlü Olacağız

24 Temmuz 2016 15:03 Yazıhan Belediyesi 1245

Drejan Köylerini Geliştirme Kültür ve Dayanışma Derneği Tarafından Düzenlenen Yama Dağı Yayla Şenliğinin 9.'su Düzenlendi.

Drejan Köylerini Geliştirme Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Hekimhan Çimen Yaylası’nda düzenlenen Geleneksel Drejan Yama Yayla  Şenliği’nin 9.’uncusu bu gün gerçekleştirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte şenliğe katılan Vali Toprak’ın yanı sıra birçok protokol üyesi de misafirler arasında yer aldı.

Ev sahipliğini Drejan Köylerini Geliştirme Kültür ve Dayanışma Derneği ve Yazıhan Belediye’sinin yaptığı şenliğe, Malatya milletvekilleri Mustafa Şahin ve Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, çevre ilçe kaymakamları, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, Ankara, Bursa ve İstanbul’da bulunan iş adamları, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen katılımcılar, çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar ile şenliğe yoğun ilgi gösteren kalabalık bir basın mensubu gurubu katıldı.

Protokol üyelerinin yayla geleneğine uygun olarak hazırlanan kıl çadırda karşılanması ve misafir edilmesi sonrasında ilk olarak Yazıhan İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından getirilen keklikler protokol üyeleri tarafından doğaya salındı.

Bu güzel görüntüler sonrasında şenliğin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Nihat Öztürk misafirlerine hoş geldiniz diyerek, teşriflerinden dolayı Bakan Tüfenkci ve protokol üyelerine minnettarlığını ve şenliğe gösterilen büyük ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirip desteklerinden dolayı yardımlarını esirgemeyen belediyelere, kurum ve kuruluşlara, iş adamlarına ve dernek üyelerine teşekkür etti.

Şenliğin bu yılki sponsoru iş adamı Mehmet Ünsal’da protokol üyelerine ve hemşerilerine hitaben kısa bir teşekkür konuşması gerçekleştirdi.

Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk’ de aşiretin tarihçesinden bahsettikten sonra yerleşik hayata geçmelerine rağmen halen yayla hayatını sürdürdüklerini böylelikle ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını belirtti. Yaz aylarında geldikleri yaylada düzenledikleri bu şenlikte insanların Türk’ü, Kürt’ü, Alevi’si, Sünni’si ile tam bir Anadolu mozaiğini temsil ettiğini dile getirip, huzur, barış ve kardeşlik içerisindeki bu ortamında Türkiye’ye örnek olması temennisinde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, burada bulunmaktan duyduğu onur ve mutluluğu dile getirerek, yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Buradaki güzelliklerin daha da güzelleşmesi için alt yapı çalışmalarına gerekli desteği vereceğini söyledi.

Malatya Milletvekili Şahin şenliğe ilk kez katıldığını ve bundan sonrada her zaman için katılmaya gayret göstereceğini belirtip, ”Bizler buralarda Türk’ü, Kürt’ü, Alevi’si, Sünni’si, Kadını, Erkeği, Çoluğu, Çocuğu ile hep beraberiz, birlik ve beraberliğimizi böyle atmosferlerde koruyoruz.”  dedi.

Milletvekili Çalık, Başbakan Binali Yıldırım’ın selamını ileterek başladığı sözlerine Türkiye’nin dağlarında, yaylalarında baykuş sesine, silah sesine izin vermeyeceklerini, buralarda kuş sesi ve güzel çiçeklerin kokusu olacağını belirtti.

Bakan Tüfenkci’den önce söz alan Vali Toprak konuşmasında, “ Sayın Bakanım, değerli milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Değerli Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Drejanlı hemşerilerim, çevre illerden, ilçelerden gelen konuklarımız, hanımefendiler, beyefendiler hepinizi selamlıyor, hoş geldiniz demek istiyorum.” diyerek sözlerine başladı. Bakan Tüfenkci ve milletvekillerine de şenliğe katılımlarından dolayı teşekkür ederek “Çevre illerimizin ve ilçelerimizin kuşattığı bu güzel vadide, kardeşlik türkülerinin söylendiği bu güzel alanda sizlerle buluşmak hakikaten anlamlı ve önemli.

“Etrafımızda devlet şemsiyesini kaybeden ülkelerin ne hale geldiğini görüyoruz, Allah Devletimize, Milletimize zeval vermesin, Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bizler tüm kardeşliğimizi ve yardım severliğimizi onlara gösteriyoruz. Bir arada, birlikte yaşamak, o güzellikleri sürdürebilmek çok önemli, onun için Türkiye Cumhuriyeti devletinin her bir neferi olarak, bir arada yaşamamızın, kardeşliğimizi, sevgimizi, hoşgörümüzü bir arada haykırmamızın güzelliklerini hem yaşıyoruz hem de gelecekte yaşayacağız. Hep birlikte var olacağız, hep birlikte güçlü olacağız, birbirimizden güç alacağız. Kur’an-ı Kerim’de de Yüce Allah buyuruyor ki; “Sizi Birbirinizle tanışanız diye kabileler halinde yarattık, sizler önemli olduğunuz gibi sizlerin en hayırlınızda takva olarak en iyi noktada olanınızdır.” Demek ki farklılıklarımızı bir zenginlik olarak, kardeşliğin tezahürü olarak alacağız. Ama birbirimizi yüceltme adına da gönlümüzden, yüreğimizden sevgiyi ve o gönül bakışını da içtenlikle sürdüreceğiz ve yaşayacağız. Bu gün burada bu güzellikleri hep birlikte yaşıyoruz, Allah hiçbirimize, devletimize, milletimize bir zeval vermesin, hep birlikte kardeşçe yaşayalım, sizlerin güçlü olması hepimizin güçlü olmasıdır. Bu sevgi ortamının, kardeşlik ortamının yaratılmasında emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Bakan Tüfenkci şenlik sayesinde “Kardeşlerin bir araya geldiği özgür ortamda, eman içerisinde bir yayla şenliğini daha idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diyerek,  huzur ve güven ortamını sağlayan güvenlik güçlerine teşekkür ederek şehitlere rahmet, yaralılara şifalar ve şehit ailelerine sabır diledi.

Bu gün başka yaylalarda bu huzur ve güven ortamını bulamayan vatandaşların olduğunu, güvenlik güçlerinin de tıpkı buradaki gibi oralarda da huzur ve güveni sağlamak için çalıştıklarını dile getirdi. Hiç kimsenin bu ülkenin kardeşliğini, birliğini asla bozamayacağını, bunun sebebinin de kardeşliğin mayasında bu toprakların, bu yaylaların, bu geleneklerin olduğunu söyledi.

Şenlikte mahalli halk oyunları gösterilerinin yanı sıra çeşitli sanatçılardan müzik dinletisi, tura oyunu, çoban kavalı dinletisi, sing-sing oyunu, koç yarışması, kendir oyunu ve cirit oyunu gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Yazıhan Halk Eğitimi Müdürlüğü tarafından açılan stant da ki el emeği göz nuru eserleri de inceleyen protokol üyeleri vatandaşlarla da yakından sohbet etme imkânı buldular.

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.